- SolarEdge Ayrıcalıkları

- SolarEdge Ayrıcalıkları

Üstün Güvenlik

Üstün Güvenlik Dünyanın dört bir yanında milyonlarca fotovoltaik (FV) sistem bulunduğundan bu teknolojinin genel anlamda güvenli olduğu düşünülmektedir. Fakat geleneksel FV kurulumları 1.500VDC'ye kadar ulaşabildiğinden can ve mal güvenliğini sağlamak adına önlemler alınmalıdır. Geleneksel inverterlerde, eviricinin veya şebeke bağlantısının kapatılması, akım akışını sonlandıracaktır, ancak dize kablolarındaki DC voltajı, güneş parladığı sürece yüksek kalacaktır. Buna ek olarak, yangına neden olabilecek elektrik arkları, FV sisteminin çevresindeki insanlar ve varlıklar için bir tehdit oluşturmaktadır.

SolarEdge sistemi hem elektrik çarpması hem de yangın riskleri için üstün bir güvenlik çözümü sağlıyor.

SafeDC™

SafeDC™, elektrik çarpması riskini minimuma indiren modül seviyesinde kurulu bir güvenlik özelliğidir. Dizi voltajını risk seviyesinin altında tutmak için, güç optimizasyon cihazları otomatik olarak emniyet moduna geçecek şekilde tasarlanmıştır; bu sayede, her bir paneldeki çıkış voltajı aşağıdaki durumlarda 1V'a düşürülür:

  • Kurulum sırasında (dizinin eviriciyle bağlantısı kesildiği veya evirici kapatıldığı sürece)
  • Bakım veya acil durum sırasında, evirici kapatıldığında ya da binanın AC bağlantısı kesildiğinde
  • Güç optimizerlerinin termal sensörleri 85˚C'nin üstünde bir sıcaklık sezdiğinde

SolarEdge SafeDC™ özelliği, IEC/EN 60947-1 ve IEC/EN 60947-3 ve de VDE AR 2100-712 ve OVE R-11-1 güvenlik standartlarına göre Avrupa'da bir DC kapatma olarak onaylanmıştır.

Ark Arızalarını Belı̇rleme ve Müdahale Etme

SolarEdge eviricilerinde UL1699B ark tespit standardına uyumlu olarak yangın riski taşıyabilecek ark arızalarının etkilerini azaltmak için tasarlanmış bir koruma bulunur. Şuanda Avrupa'da kıyaslanabilir bir ark tespit standardı olmadığından ABD dışında bulunan SolarEdge eviricileri arkları, UL1699B standardına göre tespit edebilir ve bunlara müdahale edebilir. Manuel yeniden başlatmaya ek olarak, sistem devreye alma sırasında otomatik bağlanma için bir mekanizma etkinleştirilebilir.

Bu grafik otomatik dizi kapatılmasını temsil etmektedir. Burada da gösterildiği gibi, AC gücü veya evirici kapatıldığı anda akım kesilir. Dizi gerilimi güvenli bir seviyeye indirilir.

SOLAREDGE'in DİĞER ÜSTÜNLÜKLERİ

SolarEdge’in optimizerli sisteminin daha esnek tasarımı sayesinde daha fazla panel yerleştirilip, daha fazla güç üretilir.Daha fazla üretim süresi ile yatırımcı kazanır. 25 yıllık güç optimizeri garantisi, 12 yıllık evirici garantisi, garantisi bitmiş eviricilerde düşük maliyetli değişim, izleme sisteminde panel bazlı, akım, gerilim ve güç vb. değerler geriye dönük 5 yıl boyunca tutulur. Ürünler amonyağa dayanıklı olduğundan tarımsal alanlarda veya yakınlarında kullanılabilir. Daha hafif ve küçük boyutlarıyla bakım ve işletme kolaylığı sağlar. Türkiye’de yerleşik ofis, servis departmanı ve yedek malzeme deposu bulunmaktadır. Servis mühendisinin onayı sonrası en geç 48 saat içerisinde arızalı malzeme sahaya kurye ile ulaştırılır.