- Modül Düzeyinde İzleme

- Modül Düzeyinde İzleme

Modül Düzeyinde İzleme ile FV Varlık Yönetimi

Ekipman fiyatları düşüp sistem ölçeği yükseldikçe, FV projeleri gittikçe uzun vadeli yatırım fırsatları olarak görülmeye başlanıyor. Herhangi bir finansal varlık gibi, FV sistemler de tüm potansiyellerini kullanacak şekilde izlenmeli ve yönetilmelidir.

Geleneksel eviriciler, dizinin düşük performansını gösterebilen dizi veya sistem seviyesinde izleme gibi kısıtlı bilgiler sunarlar. Bu nedenle, sahada sorun gidermek için sahaya yetenekli teknisyen göndermek hayli maliyetli ve zaman alıcıdır.

SolarEdge DC optimizasyonlu evirici çözümü,gelişmiş izleme ve varlık yönetimi imkanı sunar. Güç optimizerleri, sürekli olarak MPP'yi takip eder ve modül performansıyla ilgili yüksek çözünürlüklü verileri rapor eder.

SolarEdge izleme platformu, işletim ve bakımı, yoğun kaynak gerektiren manuel bir prosesten otomatikleştirilmiş bir hizmete çevirir ve tesisin daima olabilecek en iyi performansta çalışmasını sağlar.

SolarEdge'in İzleme Platformu Özellikleri:

1.Modül, dizi ve sistem düzeyinde gerçek zamanlı uzaktan izleme

2. Enerji verimi, sistem çalışma süresi, performans oranı ve finansal performansın kapsamlı analitik takibi

3. Anında hata tespiti, doğru bakım ve hızlı tepki için nokta atışı ve otomatik alarmlar. Alarmlar hatanın yerini, tanımını ve durumunu gösterir. Enerji eşikleri, düşük seviyede performans gösteren modülleri tespit edecek şekilde ayarlanabilir. Günün belirli vakitleri için özel ayarlar mevcuttur.

4. "Kullanım zamanı" özelliği, beklenen FV kârını takip edebilmeleri için sistem sahiplerinin elektriğin pahalı olduğu ve ucuz olduğu saatleri tanımlamasını sağlar. Bu, sistemin yatırım geri dönüşünün göstergesi olarak da kullanılabilir.

5. Sayıca azaltılmış ve sürece kısaltılmış saha ziyaretleriyle hızlı ve verimli çözüm için hassas ve uzaktan sorun giderme. Performansı düşen modüllerin tanımlanmasına örnekler:


6. Tüketim izleme özelliği sayesinde elektrik tüketimi, FV üretim ve öztüketim verilerini birlikte görebilirsiniz. Bu özellik tüm SolarEdge eviricilerine entegre edilmiştir ve sadece SolarEdge Modbus Sayaç bağlantısı gerektirir.