• Güneş panelleri güneş ışınımını en fazla alacak yönde ve eğimde yerleştirilmelidir. En doğru yerleşim panellerin güneye bakması ve eğimlerinin 15-30 derece olmasıdır
  • Panellerin üzerine herhangi bir şekilde gölge düşmemelidir. Gölge panellerin verimini azaltan önemli bir faktördür.
  • Çok sıcak ve güneşli bir ortam olması daha fazla elektrik üretileceği anlamına gelmemelidir. Aşırı yüksek sıcaklık ve nemli ortamlar verimi olumsuz etkiler. En uygun sıcaklık 25-30 derece arası ve nemsiz ortam sıcaklığıdır.
  • Çatıda 1kW kurulu güç için yaklaşık 8 m2 alana gerek vardır. Arazide 1 kW kurulu güç için ise arazinin durumuna göre 12-20 m2 alana ihtiyaç duyulur.
Sistemin kurulu gücüne göre değişim göstermektedir.
Solar enerji sistemlerinin 2 çeşit bağlantı yapısı vardır. Bunlar ON-GRID(Şebeke bağlantılı) ve OFF-GRID(Şebeke bağlantısız veya akülü) sistemlerdir. ON-GRID sistemlerde üretilen elektrik şebekeye aktarılır. OFF-GRID sistemlerde üretilen elektrik akülerde depolanır.
Organize sanayi bölgelerinde olan işletmelerin organize sanayi yönetiminden izin almaları gerekmektedir. Genelde kendilerine ait trafoları olduğundan kapasite sorunu yaşanmamaktadır. Organize sanayi tipine bağlı olarak ayrıcalıklardan, vergilerden, sigorta ve işçilik giderlerinin yanında vergi ve kdv konularında devlet indirim yaparak teşvik ediyor. Aynı sistem, yenilenebilir enerji kaynakları içinde olan güneş enerjisi içinde geçerlidir.